rezident jaro 2015
Dřevěné podlahy, ale i další prvky ze dřeva – nábytek, schody a obklady – dodají interiéru nejen příjemný vzhled, ale dokážou jej také provonět. Navíc se dá dřevo dobře kombinovat se sklem, nerez ocelí nebo hliníkem – moderními materiály, které nabízejí neuvěřitelné možnosti.
„DŘEVO V INTERIÉRU NIKDY NEOMRZÍ,“ říká Radek Havlík, majitel společnosti Parket Ateliér, kde se s vůní dřeva potkáte doslova na každém kroku, a dodává: „Dřevo je stále oblíbené. Bez ohledu na módní trendy zařizujeme své byty většinou v přírodním stylu. Zůstáváme dřevu věrni, jen sázíme na nové technologie výroby a úpravy povrchů, abychom se mohli co nejdéle těšit z jeho krásy.“
Jaké dřevo doporučujete zákazníkům na podlahy?
Nejoblíbenější dřevinou v ČR, ale i v Evropě je z hlediska podlahových krytin dub v mnoha barevných provedeních. Dub je stabilní dřevina s krásnou kresbou, dobrou tvrdostí, má u nás tradici a je nadčasový. Mezi další oblíbené domácí dřeviny patří modřín či borovice, zejména pro využití
na chatách a chalupách. U modřínu a borovice doporučujeme materiál vykartáčovat, aby vynikla kresba dřeva a ztvrdil se povrch. Lze doporučit i exotické dřeviny, jakými jsou teak, merbau nebo doussia. Mají výbornou objemovou stabilitu a nepodléhají tak sesychání ani bobtnání, což je velká výhoda při použití na podlahové topení.
A jak vyznívá srovnání dvou a třívrstvých podlah s masivem?
Oproti masivním podlahám jsou ty vrstvené stabilnější a mnohem přesnější. Masiv doporučujeme klientům, kteří již mají s tímto druhem materiálu zkušenosti, znají ho a vědí, co od něj mohou očekávat.
Lze zabránit oxidaci dřeva?
Oxidace je základní vlastností dřeva, kdy dochází ke změně barevnosti. Jde o přirozenou charakteristiku dřeva. Některé dřeviny světlají, jiné mají tendenci tmavnout. Je vždy důležité upozornit klienta, aby byl na tuto skutečnost připraven. Velké rozdíly barevnosti se mohou projevit zejména při přemístění nábytku nebo při částečném krytí koberci. Nejde se o trvalý stav, ale může trvat i několik měsíců, než se barevnost materiálu sjednotí.
Jak se o dřevěnou podlahu starat?
Jednotlivé postupy údržby vycházejí z povrchové úpravy dané dřevěné podlahy. Většinou se používá olej nebo lak. Pro správnou údržbu doporučujeme čisticí prostředky renomovaných značek BONA
a UZIN, které jsou pro daný druh podlahy určené.
Doporučil byste dřevo do kuchyně?
Ano, doporučil, ale je nutné řešit s klientem výhody a nevýhody dřeva v kuchyni. Dřevo je vystaveno rizikům při manipulaci s vodou a obecně jej lze považovat za choulostivější materiál než dlažbu. Dřevěná podlaha v kuchyni vypadá skvěle při propojení kuchyňské části s obývací. Při této volbě není třeba řešit přechody materiálů prostřednictvím přechodových lišt.
A co do koupelny?
Využití dřeva v koupelně závisí na její velikosti a možnosti odvětrávání, což jsou dva nejdůležitější aspekty. Architekti a designéři dřevo do koupelnových prostor navrhují často. Je ale důležité vybrat vhodnou dřevinu a také upozornit klienta, že údržba dřeva v těchto prostorách bude náročná. Podlaha vyžaduje zvláštní péči. Klient musí být seznámen s nevýhodami a rozhodnout se, zda je ochoten je akceptovat. Doporučenými dřevinami, které dobře odolávají změnám vlhkosti vzduchu a teplotním změnám, jsou teak, iroko, doussie a merbau.
Dřevo je poměrně dobrý izolant. Jak se to snáší s podlahovým topením?
Na podlahové vytápění doporučujeme dvouvrstvé podlahy s co nejmenší tloušťkou, tedy mezi
10–11 mm, které mají nejmenší tepelný odpor. Limitní by měla být tloušťka 14 mm. Masivní prkna
na podlahové vytápění nejsou vhodná z hlediska velkého sesychání. Na podlahové vytápění doporučujeme dřevo s dobrou objemovou stabilitou. Dřeviny, které jsou na podlahové vytápění nevhodné právě kvůli špatné objemové stabilitě, jsou např. buk, javor a smrk. U podlah větších formátů se doporučuje „v fáze“. Čím větší formát prken se zvolí, tím větší je riziko sesychání podlahy. Díky
„v fázi“ se opticky skryjí menší projevy sesychání dřeva. Z důvodu přenosu tepla se doporučuje
u podlahového vytápění podlahu celoplošně nalepit na kvalitní lepidla.
S jakými nejčastějšími chybami se v praxi setkáváte?
Lze je shrnout čtyř bodů: nevhodný výběr dřeviny na podlahové vytápění, špatná údržba, která neodpovídá vybrané povrchové úpravě, špatná technologie montáže a špatné klimatické podmínky při montáži a následném užívání dřeva.
Není masivní podlaha lepší na renovaci, a nemá tudíž delší životnost?
Nejen dřevěné parkety a masivní prkna se dají renovovat. Renovací a broušením můžeme prodloužit životnost také dvou a třívrstvým podlahám. Tyto podlahy mají 3–4 mm nášlapné vrstvy, kterou je možné 2–3krát zbrousit. Pro renovaci doporučujeme výběr profesionálních firem, které dle druhu podlahy zajistí vhodný postup pro její obnovu.