rezident léto 2016
Použití cihel v architektuře, zejména těch neomítaných, tedy režného zdiva, si zakládá na vysoké užitné hodnotě. Holé zdivo se uplatnilo tam, kde by omítky trpěly. A právě nadčasový design ve spojení se solidností materiálu se využívá jak u moderních staveb, tak u retro stylů.
Kvalitní cihly se díky své trvanlivosti staly součástí nejen u objektů samotných, ale také mnoha zahrad, kde daly podobu cestám i pěšinkám, zídkám, oplocení schodů, ale i různým doplňkovým stavbám včetně zahradních grilů či krbů.
ZVONIT NA ZVONIVKY
Kvalitní cihly odolávající povětrnostním vlivům musí být dvakrát pálené. Hlína, z které jsou vypalovány, musí obsahovat ještě další složky – speciální písek či kovy. Výsledkem je poměrně velká škála barev cihel. Abychom poznali, že máme co do činění s kvalitním zdivem, musí nám cihly při poklepání odpovědět zvonivým zvukem obdobně jako keramika. Jejich vlastnosti se druhým pálením změní tak, že jsou obdobně jako kámen odolné proti větru, dešti, ale i mrazu. Velkou výhodou je i to, že případná patina, například v podobě mechů, jim nijak neubírá na atraktivitě, naopak získávají punc nadčasovosti.
VAŘIT BEZ SOLI
Sůl je v kuchyni nezbytnost, ale právě u staveb z cihel bývá velkým nepřítelem. Veškeré materiály přicházející do styku s pohledovou cihlou tak musejí být bez rozpustných solí. Proto se používá speciální písek i malty, případně se materiály musejí ošetřit speciálními příměsmi. Jinak ve zdivu dojde ke vzlínání vlhkosti spolu se solemi a ve výsledku se na cihlách objeví nevzhledné bílé mapy.
Naštěstí výrobci cihel tento problém částečně eliminují výrobou již uměle postaršených klinkerových cihel. Nejsou nijak rovné, zdobí je různé šrámy či otlučené rohy, ale také barevné změny včetně skvrn od solí. Ve finále tak zdivo mnohdy působí téměř historickým dojmem.
SÍLA I KRÁSA
Zvonivky odolávají nejen počasí, ale také se nebojí hrubého zacházení. Lze z nich směle zhotovovat i pojezdové dlažby, schody i různé namáhané lemy. Díky malé nasákavosti odolají vysokým mrazům a navíc v zimě nekloužou.
Další nespornou výhodou je jejich recyklace. Lze využít cihly staré i sto let z nějaké rozbořené stavby, na kvalitě jim to neubere. Zároveň můžeme mít dobrý pocit, že ty naše nové, dvakrát pálené cihly mohou při dalších rekonstrukcích stejně dobře posloužit i našim pravnukům.