Velké formáty dlažeb, jejich využití a pokládka

rezident podzim 2015
 

„Kámen, dřevo, beton, keramika, sklo a kov si nemají vzájemně konkurovat, ale doplňovat se. Každý z těchto materiálů má svá speci ka, výhody a omezení. Jsou prostory, kde je keramická dlažba nejvhodnější pro svou odolnost, trvanlivost a praktičnost. Některé typy přírodního kamene nelze ve velkých formátech vůbec vytěžit, protože se láme, takže je třeba využít keramickou dlažbu,“ říká Jiří Muryc, majitel rmy koupelny glamur, kterého jsme se zeptali na využití, vlastnosti a pokládku velkoformátových obkladů a dlažeb.

 

CO LZE POVAŽOVAT ZA VELKÝ FORMÁT?

Největší dnes vyráběné formáty dlažeb jsou v rozměru 320 x 160 cm, více obvyklý je však formát 300 x 150 cm. Pro mě osobně začíná velký formát od rozměru 80 x 80 cm, popř. 45 x 90 cm
u obdélníku.
 

JAKÁ SE POUŽÍVÁ TECHNOLOGIE PRO VÝROBU TAKOVÝCHTO VELKÝCH FORMÁTŮ?

Pokud se bavíme se o dlažbách v těch skutečně velkých formátech až 320 x 160 cm, jsou vyráběny novou technologií, kdy je hlína stlačována mezi dvěma válci na podobném principu, jako když se vyrábějí domácí nudle. Výsledkem je velká, dokonale rovná plotna, která se pak na vodním paprsku řeže do požadovaného formátu. Klasická technologie výroby obkladů a dlažeb spočívá v lisování ve vertikálním lisu, který tlačí na hliněný prášek nasypaný ve formě. Takto je vyráběna drtivá většina obkladů a dlažeb a lze tak vyrobit dlažby do formátu 160 x 80 cm. Při použití této technologie není dosahováno u velkých formátů takové rovinnosti a přesnosti, jako je tomu u technologie válcové.
 

POPIŠTE VÝHODY VELKOFORMÁTOVÝCH OBKLADŮ A DLAŽEB

Vidím výhody jak z hlediska designu, tak praktičnosti. Velké formáty znamenají méně spár, povrch působí kompaktně a je lépe udržovatelný.
Je to alternativa k oblíbeným litým podlahám a stěrkám. Oproti těmto povrchům je dlažba mnohem odolnější, bez změny vzhledu vydrží desítky let, není potřeba ji nijak renovovat. Navíc jí absolutně nevadí voda a mráz. Kromě obytných místností ji proto využíváme také v koupelnách, v parních kabinách a rovněž v exteriéru. Tyto velké formáty používáme také při obkládání bazénů, a to jak na podlahy a stěny, tak pro obložení samotné bazénové vany.
Z hlediska designu je k dispozici velká škála dekorů a barev, povrch může být lesklý, matný, protiskluzný. Při využití na stěnách velmi dobře vypadá, když je jedna dlaždice od podlahy až do světlé výšky místnosti. Použití velkých formátů se není třeba obávat ani v malých místnostech. Skvěle například vypadá, pokud je celá zadní stěna toalety tvořena jedinou kachlí.
 

ZABÝVÁTE SE KOMPLETNÍ REALIZACÍ – MÁ POKLÁDKA VELKOFORMÁTOVÝCH DLAŽDIC NĚJAKÁ SPECIFIKA?

Ano, je náročnější než pokládka standardních formátů. Vyžaduje speciální vybavení,
a především zkušenosti. Věnujeme se realizacím s využitím velkoformátových dlažeb od počátku jejich existence. Dokonce dnes již zřídka dodáváme menší formáty než 60 x 60 cm, to je pro nás jakýsi základní formát. Samozřejmě kromě realizací, kde je použití malých formátů záměrem, jako jsou historické budovy a podobně.
 

V TOMTO SEGMENTU ASI NEPANUJE VELKÉ KONKURENCE MEZI VÝROBCI?

Máte pravdu, jsou prakticky pouze tři výrobci, kteří dokážou tzv. třímetrové formáty vyrobit. Ostatní výrobci od nich pouze překupují již hotové výrobky a prodávají pod svou značkou. Přesto jsou mezi jednotlivými výrobky velké rozdíly. Můj tip je používat při pokládce na podlahu dlaždice o tloušťce 6 mm, které jsou vylisovány z jednoho kusu. To neumějí všichni výrobci, někteří zvládnou vyrobit pouze tloušťku 3 mm a větších tloušťek dosahují až lepením jednotlivých dlažeb do vrstev.
 
více na www.glamur.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Rezident Podzim 2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.